Minőségirányítási asszisztens (Budapest KÖKI)

Budapest, Budapest

At Takeda, Quality has always been a priority for us, throughout our long history. Today, what we do in Global Quality touches every part of our diverse organization. It’s reflected in our end-to-end Quality Management System that encompasses R&D, Manufacturing & Distribution, Commercial, Vaccines and our BioLife Plasma collection network. When you’re a part of our team, you’ll do meaningful work that makes an impact on the lives of patients. Learn more about us and explore the opportunities to build a remarkable career.

Job ID R0120085 Date posted 03/28/2024 Location Budapest, Budapest

By clicking the “Apply” button, I understand that my employment application process with Takeda will commence and that the information I provide in my application will be processed in line with Takeda’sPrivacy Noticeand Terms of Use. I further attest that all information I submit in my employment application is true to the best of my knowledge.

Job Description

A BioLife plazmaközpontok a Takeda biogyógyszeripari vállalat részeként működnek. Vállalkozásunk tevékenysége magyarországi donoroktól vérplazma gyűjtése, fagyasztása a gyógyszergyártáshoz.

Budapesten a KÖKI bevásárlóközpontban lévő centrumunkba

keresünk napi 10 órás munkaidő-beosztással (heti 40 órában)

Minőségirányítási Asszisztenst

Főbb feladatok:

  • Minőségügyi adatgyűjtés, adatelemzés és ellenőrzés
  • Auditokon való részvétel
  • Oktatásokkal kapcsolatos nyilvántartások vezetése
  • A centrumban zajló folyamatok minőségügyi ellenőrzése
  • Dokumentumok naprakész vezetése és kiadása
  • Vásárolt anyagok minőségügyi kezelése
  • Kivizsgálásokban és intézkedésekben történő részvétel
  • Archiválás

Az álláshoz tartozó elvárások:

  • Középfokú végzettség
  • Tapasztalat a minőségbiztosítás területén (előny: egészségügyi szektorban, gyógyszeriparban szerzett tapasztalat)
  • Felhasználói szintű számítógépes ismeretek
  • Angol nyelvtudás előny
  • Elhivatottság a minőségbiztosítás, a szakma iránt
  • Precizitás, terhelhetőség, munkájára igényes személyiség

Amit kínálunk:

  • Nemes cél: Olyan munkát végezhet, amely évente több ezer beteg ember életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszer alapanyagának előállításához járul hozzá
  • Éves teljesítményarányos bónusz
  • 3 hónap próbaidő után:
    • havonta nettó 25.000,-Ft cafeteria (OTP SZÉP kártya) juttatás
    • Medicover Egészségbiztosítási szolgáltatás nyújtása
  • Kiemelkedő munkakörülmények
  • Hosszútávú szakmai perspektíva egy stabil és innovatív közegben

Mindennapi motivációnk az a tudat, hogy a plazmát nem lehet mesterségesen előállítani, és munkánkkal jelentősen hozzájárulunk az életmentő terápiák iránti egyre növekvő igény kielégítéséhez.

Emberség, teljes élet!

Csatlakozz a BioLife csapatához!

Amennyiben megfelel a követelményeknek és felkeltettük az érdeklődését, kérjük továbbítsa önéletrajzát az alábbi e-mail címre: hu.biolife.hr@takeda.com a tárgyban ”Minőségirányítási asszisztens – KÖKI” megjelöléssel.

Locations

HUN - Budapest KÖKI

Worker Type

Employee

Worker Sub-Type

Regular

Time Type

Full time

Working at Takeda

  • Inclusion

    Here, you will feel welcomed, respected, and valued as a vital contributor to our global team.
  • Collaboration

    A strong, borderless team, we strive together towards our priorities and inspiring mission.
  • Innovation

    Bold initiatives, continuous improvement, and creativity are at the heart of how we bring scientific breakthroughs from the lab to patients.
  • Top Workplace

    Recognized for our culture and way of working, we’re one of only 17 companies to receive Top Global Employer® status for 2024.
  • Work-Life

    Our people-first mission extends beyond patients to include their families, communities, and our own Takeda family.
  • Empowerment

    Through trust and respect, you will have genuine support from leaders, managers, and colleagues to do your best work.

What we believe in

Our values of Takeda-ism are Integrity, Fairness, Honesty and Perseverance, with Integrity as the core. These are brought to life through actions based on Patient, Trust, Reputation and Business, in that order.

Our belief in putting people first extends beyond our patients — it includes their families and communities, as well as our Takeda colleagues and their families.

We are committed to embracing our differences, valuing different perspectives, and fostering a culture of respect, inclusiveness and empowerment.

Our embedded Diversity, Equity & Inclusion (DE&I) strategy enables us to attract and retain exceptional talent, drives innovation, and helps address systemic inequalities in our communities.

  • Integrity

  • Fairness

  • Honesty

  • Perseverance

We're Steadfast In Our Commitment to Four Key Imperatives

Patient

Responsibly translate science into highly innovative medicines and accelerate access to improve lives worldwide.

People

Create an exceptional people experience.

Planet

Protect our planet.

Data & Digital

Transform Takeda into the most trusted, data-driven, outcomes-based biopharmaceutical company.

Exterior of Takeda Building

About our location

View Map of Budapest, Budapest

Join our talent community

Get customized job alerts sent right to your inbox. Plus, get the latest in company news and other important resources by signing up for our talent community.

Learn about job updates